Forum www.zenit.fora.pl Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pytania o czas otwarcia przesłony, lampe i ogólnie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Wto 20:42, 28 Cze 2011 Powrót do góry

Witam wszystkich jako nowy użytkownik Zenita. Jestem posiadaczem Zenita 12xp od dnia dzisiejszego a niedługo pojawi się u mnie 122
Mam klika pytań odnośnie 12xp
1. Posiadam w zestawie lampę ELWA 18 LA 2 ale nie wiem jak jej używać
2. Robiąc zdjęcia np tyłem do słońca, na zewnątrz, diody w wizjerze mrugały na przemian dopiero przy czasie 500 na wcześniejszych nic się nie działo tzn świeciła tylko górna dioda. Natomiast w domu przy jednym włączonym średnim świetle nie mogłem ustawić w ogóle przesłony tak że zdjęcie było by niedoświetlone i sprawdzałem to na każdym czasie. Czytałem trochę że czasy otwarcia przesłony od 30 do 125 najlepiej nadają się na zewnątrz a większe czyli 250 - 500 w budynkach przy słabym świetle.
Jak na razie zrobiłem tylko 5 zdjęć i nie mam pojęcia czy coś z tego będzie bo było to moje pierwsze 5 zdjęć lustrzanka analogową. Czy czasy otwarcia przesłony mogą być różne do różnych sytuacji w sensie że wyższe do jasnych miejsce i niższe do ciemnych? Czy może aparat jest zepsuty?
Trochę namieszałem ale nie wiem jak opisać to krócej
3. Do czego służy pokręcenie spustu tzn T, środek i V
4. Jakieś ogólne porady co, gdzie i jak Smile Będę bardzo wdzięczny

I taki mały off top. Który Zenit lepszy 122 czy 12xp?
Gość






PostWysłany: Czw 12:36, 30 Cze 2011 Powrót do góry

Już do wszystkiego doszedłem. Z tego co się zorientowałem to trzeba tez ustawiać ISO a wydawało mi się że ISO ustawiam na tyle na ile mam klisze czyli 200.
Flash działa. Baterie były rozładowane Smile
T i V są od samowyzwalacza.
Chyba że się mylę to poprawcie mnie.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Nie domyka mi się klapka od kliszy tzn od tego gdzie ładuje się kliszę
Nie domyka się na dole i lata coś w środku. Podejrzewam że odpadł zaczep na którym trzyma się klapka. Czy jeśli odkręcę dół który jest na 4 śrubki to uda mi się to naprawić? Czy jest to bardziej skomplikowane?
tadeck1




Dołączył: 28 Cze 2011
Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:33, 08 Lip 2011 Powrót do góry

Kolejne pytanie tylko nie wiem czy jest sens bo coś mało ludzi tu zagląda.
Kupilem Yashice z obiektywem Kalimar MC Auto zoom 1:3,5 - 4-5 f=28 - 80mm
No. 8409405
Chciał bym założyć ten obiektyw do zenita 12xp ale nie wiem jakie mocowanie ma ten obiektyw przez co nie wiem jaka przejściówkę kupić. Pomoże ktoś?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Gość






PostWysłany: Sob 1:12, 10 Lis 2012 Powrót do góry

Absolutnie bez sensu jest twierdzenie, że dana szybkość migawki pasuje do np. ciemniejszego miejsca a inna do oświetlonego itp.
W szerokich granicach można to sobie zmieniać, no--chyba że światła jest bardzo mało i wtedy mignąć trzeba powoli (1/30) a przesłonę mieć otwartą maksymalnie.
Można nie zwracać uwagi na diody migające światłomierza i nastawiać ręcznie po swojemu jedno i drugie.Dla filmu 100---200 ISO ustawiamy około 11 przesłonę a migawkę 125. Tak robimy gdy świeci słońce.I jest to jakby baza wyjściowa, i ją zmieniamy trochę gdy warunki są inne. Np. przy deszczu dajemy przesłonę 5.6 ale migawkę radzę pozostawić jak była.
Migawka około 125 gwarantuje nam że zdjęcie się nie rozmaże z powodu drgnięcia aparatu. Przy migawce 1/30 sek.--na pewno będzie rozmazane gdy robimy zdjęcie z ręki. Oczywiście jeszcze lepsza pod tym względem będzie migawka szybsza - np. 200 a nawet 500.............ale one wpuszczają już bardzo mało światła bo migają strasznie szybko.
Jak widać-=-migawka spełnia czasem rolę przesłony wpuszczając światło przez tak krótki czas, że prawie wcale Smile))))
Zwykle jednak , nastawiamy migawkę około 125 a temat ilości światła regulujemy przesłoną. Bywa tak, że przez całe wakacje wogóle nie zmieniamy migawki !!!!
Należy pamietać, że zbyt szybka migawka lub bardzo mały otworek przesłony, prowadzą do zjawisk nietypowych i niekorzystnych dla samego procesu naświetlenia kliszy (głębsza fizyka Smile ).
Stosując bardziej czułą kliszę (400 ISO) musimy zmniejszyć ilość światła przynajmniej o jedną działkę przesłony niż tu podawane (lub mignąć szybciej o jedną działkę migawki).
Pytanie jednak--po co kupować tak czułe klisze.......no chyba że do zadań specjalnych......
Gość






PostWysłany: Nie 13:56, 25 Lis 2012 Powrót do góry

W każdym aparacie , który ma jakąś automatykę ekspozycji, nastawiamy ISO na taką wartość jaką ma kupiony film.
Czyli----pierwsza myśl była prawidłowa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Natomiast w tych Zenitach bywa, że jak byśmy nie nastawili, to obie diody migają bez sensu, albo świeci się tylko jedna !
Jeśli baterie są dobre, to powodem może być :
1-----zaśniedziałe styki baterii. Należy je przeczyścić nawet gdy nie widać nalotu tlenków (bywają cienkie warstwy dające opór prądowi).
2----- tak samo --problem ze stykami, ale tu gdzie sie nastawia przesłonę. Są ludzie wpuszczający tam kropelkę WD-40 ale ostrożnie, bo jak się dostanie na soczewki to kiepska sprawa.
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)